Rozhledna po výchově

Rozhledna po výchově vám nabízí na jednom místě výběr z neznámějších, obsáhlejších, a tedy složitějších výchovných postupů s respektujícím přístupem k dětem. Všechny přesvědčivě bourají stále ještě obhajované mýty, že dítě nás dospělé musí poslouchat a nejúčinnějším způsobem, jak ho k tomu přimět, je těm menším naplácat, těm starším nafackovat☹.

K inspiraci, k porovnání. Webovky a knihy.

WEBOVÉ STRÁNKY

www.cestakpochopeni.cz Kristýna Farkasová

Projekt Cesta k pochopení vznikl, pro všechny rodiče na světě, které něco trápí anebo si potřebují jen tak popovídat o výchově svých dětí. Potřebují poradit a pomoci s jednáním svých dětí, potřebují se naučit porozumět jejich chování a přáli by si mít doma, alespoň trochu pohodu.

www.detijsoutakylidi.cz Zdeňka Šíp Staňková

Web a YouTube kanál zaměřený na přirozené učení, mimoškolní a sebeřízené vzdělávání, svobodu, dobrovolnost a vztahy naplněné respektem a úctou. Dále informace v oblasti práv dětí a rodičů ve vzdělávání, spolupráce s iniciativou SvobodaUčení.cz.

www.dovychovat.cz Milan Studnička, Olga Šípková - Studničková

Metoda laskavé důslednosti. Rozdílnost výchovy dívek a chlapců. Jak udržet radostné naladění co nejvíce dnů v roce. Rozdílnost rolí muže a ženy.

www.efektivnirodicovstvi.cz

Kurz Efektivního rodičovství se do Evropy rozšířil z USA a Kanady. Vytvořili ho doktoři psychologie a rodinní terapeuti Don Dinkmeyer a Gary D. McKay v 60. letech 20. století. Metoda má pomoci rodičům získat dovednosti a schopnosti potřebné k vytvoření pevných, konstruktivních a láskyplných rodinných vztahů. Web spadá pod Centrum pro rodinu a sociální péči, www.crsp.cz

www.jakvychovavat.cz Vlaďka Bartáková

Informace o vývoji dětského mozku formou webinářů a seminářů. Využití ve výchově. Jak vychovávat kluky, holky, sourozence a nezbláznit se z toho.

www.kidedu.cz Štěpánka Vontrobová

Samostatné děti - svobodnější rodiče. Didaktické hry a kurzy, které vám pomohou uvolnit se a současně podpořit dětskou samostatnost a zodpovědnost.

www.kontaktnirodicovstvi.cz Lucie Harnošová

Kontaktní rodičovství je bezplenková komunikační metoda a zdravé přebalování a nošení. Záměrem webu je propojovat moderní poznatky s šetrným způsobem života a také inspirovat v oblasti osobního růstu a výchovy dětí. Kurzy pro rodiče přibližuji výhody láskyplného a respektujícího přístupu. Děti nepotřebují, abychom je vychovávali a "předělávali". Naopak je třeba naučit se vnímat, jaké signály nám dávají, protože to jsou velmi moudré bytosti, od kterých se můžeme lecčemus přiučit.

www.montessori.cz

Světově známý a i u nás úspěšný program výchovy a vzdělávání dětí podle principů formulovaných italskou lékařkou a vzdělavatelkou Marií Montessori již na počátku 20. století. Podporuje samostatnost a pomáhá dětem zvládnout praktický život, zkoumat, jak věci fungují, psát příběhy, počítat až do nekonečna a rozumět řádu věcí kolem sebe.

www.nevychova.cz Kateřina Králová

Dítě má vždycky důvod, proč se chová tak, jak se chová. Dítě a rodiče jako respektující se partneři. Vzájemná komunikace v případech, kdy každý chce něco jiného, je postavena na uzavírání dohod - já řeknu, co potřebuju a jak to chci, ty řekneš, co potřebuješ a co chceš a společně vymyslíme takové řešení, ve kterém je nám oběma dobře.

www.otevrmysl.webnode.cz Vendula Jašková

Detašované pracoviště ZŠ Kojetice n/M, která funguje na respektujícím přístupu pro každé dítě tak, aby vědělo, co a proč se učí, kde to využije a jak na to přijde. Jak může spolupracovat s ostatními a jak má být odpovědné samo za sebe... Jde nám hlavně o to, aby děti chodily do školy rády, dokázaly říci svůj vlastní názor, který si obhájí nebo mohou změnit, pokud jsou argumenty protistrany relevantní. Aby byly vybaveny do života flexibilitou, jelikož dnešní svět se neustále mění. Vzděláváme děti ve věcech dnešních dní a pro dnešní dobu.....

www.respektovat.com Pavel Kopřiva, Tatjana Kopřivová

Koncept výchovy, komunikace, motivace a vztahů založený na respektu, přesvědčení, že nikdo nemá právo utlačovat svobodnou vůli druhých a vnucovat jim svou. Záměrem pak je směřování k dohodám a spolupráci (namísto soupeření), které přinášejí uspokojení a užitek všem zúčastněným.

www.rodicovskaposilovna.cz Ivana Štefková, Jan Vávra

Podpůrný prostor pro rodiče, ve kterém mohou doplňovat zdroje a získávat vědecky podložené informace o rodičovství.

www.rodicovstvihrou.cz

Přístupy kanadského vývojového psychologa Gordona Neufelda (jeho vývojový model založený na vazbě) a dalších, například Deborah MacNamara, která jeho přístupy dále rozpracovala po praktické stránce například v knize Rest, Play, Grow: Making sense of preschooles. Najdete zde překlady článků a další informace k tématu v češtině.

www.skupinyprorodice.cz Pavla Koucká

Psycholožka nabízející pomoc zejména v oblastech zrání osobnosti, sebepoznání, partnerství a výchovy dětí. Téma vztahů - mezilidských, i jiných: vztah fyzického a psychického v člověku, vztah myšlení a citů, jedinec - skupiny - společnost.

www.spokojenerodicovstvi.cz Radka Schillerová

Kurzy pro rodiče i pedagogy cestou empatického, respektujícího rodičovského přístupu.

www.svobodnahra.cz Justina a Petr Danišovi

Děti jsou odborníci na hraní, jen potřebují naši důvěru, prostor a čas. Přínosy svobodné hry pro vývoj osobnosti.

www.teorietypu.cz Šárka Miková

Vztahům porozumíme lépe tehdy, když u člověka určíme jeho typ daný kombinací osmi psychických funkcí (čtyřmi způsoby příjmu a čtyřmi způsoby rozhodování). Teorie typů vychází z učení Carla Gustava Junga.

www.vychovabezporazenych.cz Jan a Alena Vránovi

Propaguje komunikační program Thomase Gordona, rozšířený do více než 50 zemí. Cílem je efektivní rodičovské vzdělávání. Skupina na fb slouží k diskuzi o metodách a filozofiích rodičovství, které nahrazují autoritativní výchovu, tresty, odměny, manipulaci z pozice moci.

www.anetastepankova.cz Aneta Štěpánková, lektorka, učitelka, koučka a Montessori průvodkyně

Provází rodiče po cestě k samostatnému dítěti. Pomáhá dosáhnout změny ve výchově dětí v podobě zodpovědného a zdravě sebevědomého dítěte. Videa, blog, kurzy.

KNIHY

Aldortová, Naomi.: Vychováváme děti a rosteme s nimi. Práh 2010

Byková, Anna: Líná máma. Esence 2019

Careyová, Tanith: Jak přemýšlí moje dítě? Praktická dětská psychologie pro moderní rodiče (2-7 let), Slovart, 2020

Dinkmeyer, D. C. - McKay, G. D.: Efektivní rodičovství krok za krokem. Portál 2008

Faber, Adele - Mazlish, Elaine: Jak mluvit, aby děti poslouchaly. Computer Press 2007 - jako e-kniha CPress 2019

Faber, Adele - Mazlish, Elaine: Liberated Parents Liberated child. Harper Collins Publishers 2011

Filliozat, Isabelle: Zkoušeli jsme všechno. Respektující a klidné výchovné postupy. CPress, 2015

Ginott, Haim: Umění komunikace s dětmi. Láska a selský rozum nestačí. Portál, Praha 2015 Originál: 1965

Gordon, Thomas: Výchova bez poražených. Malvem 2012

Gueguenová, Catherine: Cesta ke šťastnému dětství. Rybka, 2014

Herman, Marek: Najděte si svého marťana.. Hanex, 2014

Herman, Marek - Halda, Jiří: Jsi tam, brácho? Apak 2019

Halda, Jiří: Maličkosti, na které byste při výchově dětí neměli zapomínat. 2021

Kopřiva P., Nováčková, J., Nevolová, D., Kopřivová, T.: Respektovat a být respektován. První vydání 2005.

Přepracované 4. vydání: Nevolová, Dobromila - Nováčková, Jana, nakl. PeopleComm, 2020

Koucká Pavla: Uvolněné rodičovství. Portál, 2017 

Lehrová, Jenifer: Rodičovština. Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe. Mladá fronta 2018

Markhamová, Laura: Aha rodičovství - Jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii. Mladá fronta, 2021

Medina, John: Pravidla mozku dítěte. CPress, 2011

Mik, Jeannine - Teml-Jetter, Sandra: Maminko, nekřič! Jak zkrotit emoce a porozumět dětem. Grada, 2020

Siegel, D. J. - Payneová-Brysonová, Tina.: Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte. CPress 2015

Solterová, Aletha: Moudrost raného dětství. Nakladatelství Triton, 2014

Studnička, Milan.: Pohodové rodičovství. BIZBOOKS 2021